یک رنگ نمای باکیفیت چه ویژگی هایی دارد و بهترین زمان برای رنگ آمیزی ساختمان چه زمانی است

یک رنگ نمای باکیفیت چه ویژگی هایی دارد و بهترین زمان برای رنگ آمیزی ساختمان چه زمانی است، رنگ امیزی نما برای ساختمانها و برج های مسکونی و اداری علاوه بر زیبا تر شدن ظاهر نمای ساختمان  تاثیر به سزائی بر روحیه ساکنین ساختمان نیز دارد. از آنجایی که برای هر بیننده ای  کیفیت و زیبایی چهره نمای ساختمان در درجه اول خود نمایی می کند کافی است جهت نائل آمدن به این خصوصیات ظاهری که از اولویت خاصی نیزبرخوردار است، از ابزارهای مناسب جهت رسیدن به  این نیاز مهم استفاده نماییم. در این نوشته قصد داریم شما را با ویژگی های یک رنگ نمای باکیفیت آشنا کنیم.

ویژگی های یک رنگ نمای باکیفیت

  • یک رنگ نمای مناسب باید در برابر شرایط مختلف جوی از مقاومت بالایی برخوردار باشد و بتواند در مقابل باران های شدید و اسیدی دوام بیاورد.
  • همچنین رنگ نما باید در برابر سرمای شدید و گرمای بسیار زیاد بتواند مقاومت کند.
  • به دلیل این که گرد و غبار و آلاینده های محیط بر روی نمای ساختمان می نشینند، رنگ نما باید قابلیت شستشو داشته باشد تا بتوان در صورت نیاز آن را به راحتی تمیز کرد.
  • غیرقابل اشتعال بودن از دیگر ویژگی های یک رنگ نمای باکیفیت و مطلوب محسوب می شود.
  • رنگ نما باید دارای خاصیت الاستیک یا کشسانی باشد تا به مرور زمان از هم گسسته نشود. رنگ های نما معمولا دارای ضخامت استانداردی می باشند که در برابر ترک خوردگی های ساختمان تا حد زیادی انعطاف پذیر می باشند.
  • معمولا یک رنگ نمای باکیفیت 15 الی 20 سال ماندگاری دارد.
  • رنگ نما براساس استاندارد جهانی باید دارای خاصیت کلین سلف یا پوست اندازی باشد. به طور کلی رنگ های نما در حدود 1000 میکرون ضخامت دارند که در هر سال باتوجه به شرایط آب و هوایی منطقه باید بین 20 تا 50 میکرون از رنگ رویه به صورت خود به خود جدا شود. بنابراین همواره رنگ رویه نما مانند پوست انسان لایه برداری می شود و همیشه لایه باقی مانده تازه خواهد بود.

مراحل رنگ آمیزی نمای ساختمان

ابتدا باید با یک گروه نقاشی ساختمان مشورت و بهترین رنگ را برای نمای ساختمان انتخاب نمود. پس از انتخاب رنگ، نقاش می تواند کار خود را شروع نماید. اگر زیرسازی نما مشکلی دارد یا پوسته پوسته و کثیف شده است، در ابتدا باید به طور کامل و دقیق نما را شستشو داد و اگر قسمتی از نمای سنگی یا آجری ساختمان شل شده، توسط رولپلاک و پیچ آن را محکم نمود.

همچنین دقت کنید که اگر نما دارای ترک خوردگی یا فرورفتگی می باشد، باید به خوبی برطرف یا ترمیم گردد. پس از مرمت و پاک سازی نما، باید عملیات آسترسازی را بر روی آن اجرا کنید. به منظور این کار می توانید از پرایمرهای مرغوب و باکیفیت متناسب با رنگ، استفاده نمایید. پرایمر سبب می شود تا رنگ نما پایداری بیشتری داشته باشد. پس از این که عملیات آسترسازی انجام شد، 24 ساعت صبر کنید تا پرایمر به خوبی خشک گردد. حال می توانید عملیات رنگ آمیزی را شروع نمایید و با استفاده از ابزارهایی مانند پیستوله و غلتک، نسبت به رنگ آمیزی نمای ساختمان اقدام نمایید.

بهترین زمان برای رنگ آمیزی نما

بهترین زمان برای رنگ کردن نمای ساختمان در فصول گرم مانند بهار و تابستان می باشد. قبل از رنگ آمیزی باید اطلاعات کافی در مورد آب و هوای منطقه کسب کنید و مطمئن شوید که طی رنگ آمیزی و چند روز بعد آن، در محل مورد نظر شما باران نبارد، زیرا خشک شدن رنگ نما حداقل دو تا سه روز زمان می برد.