نکاتی که با رعایت آنها می توانید یک اتاق نشیمن منظم و زیبا داشته باشید

نکاتی که با رعایت آنها می توانید یک اتاق نشیمن منظم و زیبا داشته باشید، اتاق نشیمن، یکی از پر تردد ترین و پرکارترین فضاهای موجود در یک خانه است. پس طبیعی است که به سرعت بی نظم و نامرتب شود. اما در این مطلب ما قصد داریم به شما ایده هایی ارائه دهیم که با رعایت آنها بتوانید مقداری از بی نظمی و شلوغی اتاق نشیمن بکاهید. با ما همراه باشید.

1- با خودتان در مورد وسایل مورد نیاز در اتاق نشیمن صادق باشید و جایی را برای آن‌ها در نظر بگیرید.

آیا شما هنگام تماشای تلویزیون کارهای دستی انجام می‌دهید؟ آیا کودکان از اتاق نشیمن به عنوان فضای بازی خود استفاده می‌کنند؟ کشمکش‌ همیشگی برای تمیز کردن و منظم کردن این وسایل و قرار دادن آن‌ها در جایی که به آن تعلق دارند را متوقف کنید. در عوض، یک جای همیشگی در فضایی از اتاق نشیمن برای اسباب‌بازی‌ها، وسایل مربوط به کارهای دستی، بازی‌ها، و غیره در نظر بگیرید. البته دلیلی ندارد که همه وسایل در اتاق نشیمن جای مخصوصی داشته باشند. برای مثال کتاب‌ها را می‌توانید پس از مطالعه سر جای خود قرار دهید چون ممکن است کسی دیگر به سراغ آن نرود. 

2- از سبدها استفاده کنید.

اگر به دنبال اتاق نشیمنی پاکیزه‌تر هستید، با سبدها دوست شوید. اما پیش از این‌که چند سبد خریداری کنید، با خود تصمیم بگیرید که قرار است چه وسایلی را در اتاق نشیمن نگه دارید (به شماره 6 توجه کنید)، تا بتوانید سبدهایی متناسب با وسایل مورد نظر خود خریداری کنید. سبدهای باز برای دردسر بی نظمی کودکان بسیار مناسب هستند، چراکه کودکان به راحتی می‌توانند اسباب‌بازی خود را در درون آن ببینند و وسیله مورد نظر خود را بدون به هم ریختن وسایل دیگر از آن خارج کنند. سبدهای دردار بسیار مناسب اسناد شخصی و وسایل بی‌شکل و نازیبا هستند. هم‌چنین به یاد داشته باشید که پیش از خرید سبدها قفسه‌های اتاق نشیمن اندازه‌گیری کنید. قطعا شما دوست ندارید با تعداد زیادی سبد و وسیله نظم‌دهنده وارد خانه شوید و ناگهان متوجه شوید جایی برای قرار دادن آن‌ها ندارید.

3- کشویی را برای نگهداری از وسایل مختلف در نظر بگیرید.

توجه کنید که ما نمی گوییم وسایل به درد نخور. هر فضایی دارای وسایل کوچکی است که نیاز به جا دارند، و یک کشوی منظم و جادار می‌تواند فضای خوبی برای نگهداری از این وسایل باشد. اگر به این وسایل به عنوان وسایل به درد نخور نگاه کنید، قطعا کشوی شما نامنظم خواهد ماند. تا زمانی که از فضاهای نگهدارنده صندلی عثمانی به عنوان فضایی برای نگهداری وسایل به درد نخور استفاده می‌کنید (به شماره 3 نگاه کنید)، فضای دیگری مانند کشوی زیر میز کنسول را برای نگهداری از وسایل کوچک مانند شارژرهای تلفن همراه، خودکارها، مهرها، و قیچی‌ها اختصاص دهید.

مشکل زمانی به وجود می‌آید که این کشوها پر از وسیله می‌شوند. برای حل این مسئله بهتر است کشوی دیگری را در اتاقی دیگر برای نگهداری از وسایل مازاد در نظر بگیرید تا کشوی اتاق نشیمن از انبوه وسایل نترکد. هم‌چنین به دقت در مورد وسایلی که قرار است در این کشوها قرار داده شود فکر کنید: بعضی از وسایل بهتر است در یک کمد، یک جعبه ابزار، و یا در یک کشوی دیگر نگهداری شوند. 

4- به وسایل الکترونیکی نظم دهید.

مجموعه وسایل الکترونیکی شما چقدر به‌روز است؟ اگر کمدی دارید که مملو از نوراهای VHS و صدها کِیس طلایی برای نگهداری از CDها است اکنون زمان آن رسیده است که به این نوع وسایل نظم دهید و آن‌ها را در یک جای درست و حسابی قرار دهید. برای دیسک‌ها می‌توانید از پوشه‌ها مخصوص نگهداری از آن‌ها استفاده کنید تا فضای زیادی از اتاق شما را اشغال نکنند. فقط یک یا دو پوشه می‌تواند صدها CD، DVD، و دیسک‌های بلو رِی (Blue Ray) را در خود جای دهد.

5- مجموعه‌ای از کتاب‌های مورد علاقه خود را در اتاق نشیمن نگه دارید.

کتاب خواندن و ورق زدن آن‌ها یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات زندگی است. دلیلی ندارد همه کتاب‌های خود را در اتاق نشیمن نگهداری کنید. فقط کتاب‌هایی که عاشق آن‌ها هستید و ممکن است دوباره آن‌ها را مطالعه کنید را در یک کتابخانه در اتاق نشیمن قرار دهید و باقی را در فضای دیگری از خانه نگهداری کنید. در این حالت و با رعایت تمام نکات گفته شده اتاق نشیمن شما ظاهری شیک و منظم خواهد داشت.