سبک رترو ترکیبی از سبک مدرن و کلاسیک

سبک رترو ترکیبی از سبک مدرن و کلاسیک، سبک رترو یکی از سبک های مورد علاقه طراحان هست که در هر دهه و با هر مد روز می توان از این سبک استفاده کرد. سبک رترو از دهه های گذشته تا به امروز استفاده شده و این دقیقا به این معنی است که در هر دوره ای می توان از این سبک در لوازم خانه استفاده کرد. اگر چه در گذشته سبک ها قدیمی تر بوده اند اما به هر حال می توان از سبک رترو در دهه های قبل نیز نیز استفاده کرد. در واقع سبک رترو ترکیبی از سبک مدرن و قدیمی است برای مثال ترکیب فرش دستبافت با مبل کلاسیک و ….

رترو چیست

کلمه رترو به معنای بازگشت به عقب، به سبکی از لوازم گفته می شود که در طراحی آنها از دوره ی خاصی از گذشته الهام گرفته می شود. این لوازم با الهام از مدل های سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰ (دهه ۳۰ تا ۶۰ شمسی) تولید می شوند و برای علاقمندان به نوستالژی جذاب هستند. سبک این لوازم نشانه هایی از گذشته دارند ولی در زمان حال تولید می شوند از ویژگی های این سبک استفاده از رنگ های زنده و شاد است.

مبلمان رترو

مبلمان به سبک رترو تقریبا هر تکه به عنوان نقطه کانونی برای خانه استفاده می شود و معمولا مبل هایی پهن و کشیده دارند و از بالشت های چند رنگ برای روی آن ها استفاده می شود.

رنگ رترو

یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد سبک رترو استفاده از رنگ های یکپارچه و در یک سبک است و حتی در مواردی همه ی رنگ ها را نیز با هم ترکیب می کنند که در ترکیب سبک قدیم با جدید بسیار استفاده می شود. برای مثال استقاده از پارچه های راه راه رنگی و پارچه هایی با طرح چاپی که از انواع پارچه ها به سبک قدیمی بوده اند.

وسایل تزئینی در رترو

یکی از ویژگی های سبک رترو این است که در انتخاب وسایل تزئینی خانه هیچ محدودیتی وجود ندارد. در این سبک معمولا از مجسمه های هنری استفاده نمی کنند و بیشتر لوازم ساده مثل آباژور، میز های چوبی و کاشی های طرح دار به کار برده می شود.

نور و روشنایی در رترو

استفاده از لوستر های چوبی، لوستر های چند رنگ، لوستر های دیواری که به جای پریز برق یک طناب از آن ها آویزان است برای روشن و خاموش کردن لامپ. در این سبک هیچ مانعی برای ترکیب رنگ ها وجود ندارد و از هر رنگی می توان استفاده کرد و نکته ی قابل توجه این است که در این سبک از رنگ هایی مثل آبی کم رنگ و یا سفید استفاده نمی شود.