در مورد کف پوش اتاق خواب و نحوه نگهداری از اتاق خواب چه نکاتی را باید رعایت کرد

در مورد کف پوش اتاق خواب و نحوه نگهداری از اتاق خواب چه نکاتی را باید رعایت کرد، ما 30 تا 40 درصد عمر خود را در تخت‌خواب به سر می‌بریم. تخت‌خواب جایی است که بدن و ذهن ما در آن استراحت می‌کند و تازه می شود و از عوامل استرس‌زا دنیای بیرون رها می‌شود. متاسفانه امروزه انسان ها یک ساعت و نیم کم‌تر نسبت به اجداد خود در 150 سال پیش می‌خوابند و درصد کمی از مردم 7 الی 8 ساعتی که متخصصان توصیه می‌کنند می‌خوابند و بیاری از اختلالات مربوط به خواب که از استرس ناشی می‌شود رنج می‌برند. با توجه به موانعی که در سر راه یک خواب خوب در شب وجود دارد، ضروری است که اتاق خواب خود را به خوبی طراحی کنیم تا بتوانیم این موانع را به حداقل برسانیم. 

 

 

 

چند نکته قابل توجه در مورد کفپوش‌ها

· اگر انتخاب شما بامبو است در خرید آن دقت کنید. برخی از کفپوش‌های بامبویی دارای مواد شیمیایی خطرناک هستند.

· از انتخاب شما چوب جنگلی است از چوب‌های جنگلی که در فرایندی طبیعی ساخته شده‌اند استفاده کنید.

· اگر انتخاب شما فرش است از فرش‌های دست‌باف استفاده کنید.

وسایلی را که در ساخت آن‌ها از فرمالید استفاده شده است از اتاق خواب خارج کنید. این ماده باعث سردرد، اشک چشم، افسردگی، و حتی سرطان می‌شود. چسبی که این مواد را به هم متصل کرده است به مرور زمان فرمالید تولید می‌کند و بهتر است آن‌ها را دور از فضای خواب خود نگه‌داری کنید.

برای شروع بهتر است از مبلمان و پارچه‌های غیرسمی و ارگانیک استفاده کنید. البته برای داشتن اتاقی سالم نگه‌داری از وسایل نیز مهم است.

چند نکته قابل توجه در مورد نگه‌داری از اتاق خواب

· بسیاری از مردم به گرد و غباری که در اتاق خواب، کفپوش‌ها، و پرده‌ها وجود دارد حساسیت دارند. مطالعات نشان می‌دهد بیش‌تر گرد و غبار موجود در خانه در اتاق خواب وجود دارد. برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار، هفته‌ای یک‌بار وسایل تخت‌خواب و دو هفته یک‌بار پرده‌ها را بشویید، و روکش‌ها، تشک‌ها، و فرش‌ها را جاروبرقی بکشید.

· کل اتاق خواب را جاروبرقی بکشید تا مواد آلرژی‌زا از سطوح مختلف اتاق خوب جدا شوند و وسایل پارچه‌ای موجود در اتاق خواب را با ماشین لباس‌شویی بشویید.

· تشک‌ها و بالش‌ها را با روکش‌هایی که گرد و غبار نمی‌گیرند روکش کنید.

· روتختی‌ها را هر هفته در آب 150 درجه بشویید تا هر گونه گرد و غبار از آن جدا شود.

· پنجره‌ها را باز کنید. این کار باعث ورود هوای تازه و خارج شدن مواد سمی می‌شود.