آشنایی با برخی از بناهایی که از نمای مسی استفاده کرده اند

آشنایی با برخی از بناهایی که از نمای مسی استفاده کرده اند، مس در برابر اکسیژن به رنگ نارنجی مایل به سبز تغییر رنگ خواهد داد و به همین جهت از زیبایی خاصی برخوردار می باشد. برخی بناهای تاریخی و مدرن با تزییناتی از مس آراسته شده اند؛ زیرا رنگ زیبای آن جلای خاصی به سطوح ساده یک بنا می بخشد. با این مقدمه در ادامه این نوشته به بررسی جزئیات این نوع نما می پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

نمای مسی

در ادامه برخی از ساختمان هایی که در نمای آن ها از مس استفاده شده، آورده شده است:

  • خانه سبز

این ساختمان ساخته شده از مس به “خانه سبز” معروف می باشد؛ زیرا مس مورد استفاده از در این ساختمان پس از اکسید شدن به رنگ سبز بسیار زیبایی در آمده است. این مس سبز رنگ نه تنها به این سازه زیبایی فوق العاده زیبا و منحصربفرد بخشیده، بلکه به عنوان یک سپر گرمایی در زمستان نیز عمل می کند و نیاز ساختمان را برای نصب سیستم گرمایشی تا حدودی برطرف می نماید. در واقع استفاده از مس در طراحی ساختمان، علاوه بر زیبا سازی آن نقش مهمی در بالا بردن انرژی نیز دارد.

  • خانه مسی

این ساختمان که “خانه مسی” نام گرفته شده است یک خانه تفریحی کوچک با پوشش مسی در مجاورت ساحل استرالیا می باشد. این بنا در سال 2012 ساخته شده اما هوای مرطوب باعث شده که رنگ قرمز مس تغییر پیدا کند. همانطور که از نام ساختمان پیداست، در نمای داخلی این ساختمان نیز مس به کار رفته و لوله ها و دیوارها نیز از جنس مس می باشند.

  • رستوران مسی

Marché Lier رستورانی واقع در مجاورت یکی از اصلی ترین جاده های اروپا می باشد که نمای ساختمان آن با ورقه های مسی پوشیده شده است. زوایای این بنا با توجه به ویژگی جغرافیایی محل و حس سرعت و حرکت در کنار جاده طراحی شده است.

  • ساختمان مسکونی با نمای مسی

یک گروه معماری به نام reiulf Ramstad نمای یکی از برج های مسکونی را به گونه ای متفاوت از بقیه ساختمان ها و با مس طراحی نمود. طراحی این ساختمان برای محل سابق یک اردوگاه نظامی در نظر گرفته شده که تمام ویژگی های لازم را به منظور اجرای این پروژه دارد. فضای سبز، محیط زیست مطلوب و چشم انداز بسیار زیبا به کیفیت اجرای این پروژه افزوده است.

  • ساختمان Aperture 538 با نمای مسی

ساختمان Aperture 538 در بروکلین نیویورک واقع شده و اثری هنری از شرکت معماری Luca Andrisani محسوب می شود. صفحات فلزی بکار رفته در این بنا ممکن است شبیه ورق های استیل کورتن باشند، اما نمای جذاب این ساختمان 10 واحدی در واقع از مس ساخته شده است. این سازه از صفحات مسی مشبک با طرح انتزاعی از پل بروکلین استفاده کرده است. علاوه بر آن، این صفحات مسی همانند یک سایه بان و کرکره عمل می کنند و تنظیم میزان بازشدگی آن ها به ساکنان ساختمان بستگی دارد. این ویژگی سبب می شود تا نما دائم درحال تغییر باشد.